„I-eLO” laureatem konkursu Tygodnika Siedleckiego

„I-eLO” laureatem konkursu Tygodnika Siedleckiego – „Redaktor uczeń”

dyp

 

29 maja w Szkole Podstawowej nr 6 w Siedlcach odbyło się uroczyste wreczenie dyplomow laureatom konkursu organizowanego przez Tygodnik Siedlecki i Mazowieckie Kuratorium Oswiaty. W tej uroczystosci brali udział m.in. uczniowie   I Liceum Ogolnokształcacego w Łosicach.

Konkurs ten organizowany jest już od kilku lat i ma na celu zmobilizowanie uczniow do tworzenia własnych, niezależnych gazetek szkolnych. Komisja przy wyborze laureatów brała przede wszystkim pod uwagę pomysłowosc i oryginalnosc zamieszonych tekstów, różnorodnosc gatunków dziennikarskich, poprawnosć językowa, samodzielnosc i niezależnosc zespołu redakcyjnego, wiernosc tematyce szkolnej, szatę graficzna oraz liczbę numerów pisma, które ukazały się w ciagu roku szkolnego.

„I e-LO” to gazetka szkolna, która powstała wraz z utworzeniem w I Liceum Ogólnokształcacym w Łosicach klasy humanistycznej z elementami dziennikarstwa. Uczniowie tej klasy tworza zespół redakcyjny i co miesiac na zajęciach edukacji medialnej spotykaja się na collegium redakcyjnym, na którym maja możliwosc dzielenia się swoimi pomysłami dotyczacymi redagowanej gazetki. Wspólnie moga wymieniac swoje ciekawe doswiadczenia oraz kreowac wizerunek pisma i  sugerowac propozycje zmian, wszystko po to aby uatrakcyjnic czytelnikom np. szatę graficzn± czy też tematykę publikowanych artykułów. „Redaktor Uczeń” to pierwszy konkurs do którego przystapiła nasza gazetka „I e-LO” i od razu została jednym z laureatów. Sprostalismy wymaganiom komisji oraz dorównalismy poziomem  wieloletnim kandydatom takim jak „Skolni@ak” , „GIMPRESSKA” , czy też „Galaktyka” .

Nagroda dla laureatów był wyjazd do warszawskiej drukarni Agora. Jest to jedna z najnowoczesniejszych drukarni w Polsce. Po obiekcie oprowadził nas dyrektor drukarni Marek Zybura. Przez ponad godzinę zwiedzania poznalismy jej pracę od podszewki, zaczynajac od muzealnej maszyny drukarskiej, stojacej przy wejsciu a kończac na zakładowej stołówce, w której zjedlismy obiad. Moglismy zobaczyc olbrzymie rolki papieru, które sa wykorzystywane do drukowania gazet. Dowiedzielismy się m.in. tego, że w rolce miesci się do dwudziestu kilometrów papieru oraz że aby wydrukować gazetę we wszystkich kolorach tęczy, potrzebne sa tylko cztery barwniki: cyan (turkusowy), magenta (karmazynowy), yellow (żółty) oraz czarny. Pozostałe kolory sa kombinacja tych czterech. Bylismy również swiadkami poczatku procesu wydruku gazety. Moglismy podażyc za maszynami, aby zobaczyc jak z czystej rolki papieru powstaja gazety, które przemieszczane przez kolejne maszyny zwijane sa na potężne rolki. Wtedy taka gazeta czeka już tylko na transport i gotowa jest do sprzedaży.

Po zakończeniu zwiedzania pełni nowo nabytej wiedzy wrócilismy do Siedlec. Mamy nadzieję, że nasza gazetka będzie zdobywała kolejne wyróżnienia; po tak dobrym starcie jestesmy nawet tego pewni. 🙂
 

Dominika Pawluk