Warsztaty dziennikarskie w I LO

Warsztaty dziennikarskie w I LO z red. Ernestem Bodziuchem

wr1

Znany nam osobiście z październikowych warsztatów, Ernest Bodziuch tym razem poprowadził zajęcia w naszej szkole  –  I LO w Łosicach. W Warszawie zajęcia z dziennikarzem POLSATU NEWS wdrażały nas w pracę przed kamerą, oparte były na teorii, 7 kwietnia było

Pierwszą grupę warsztatową tworzyli uczniowie okolicznych gimnazjów: z Górek, Olszanki, Korczewa, Niemojek, Starej Kornicy oraz łosickich- Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Gimnazjaliści mieli niełatwe zadanie – zdać relację z katastrofy kolejowej, która wydarzyła się przed chwilą. Wszystko działo się przed obiektywem profesjonalnej kamery, co niektórych mocno zestresowało ale większość poradziła sobie znakomicie a nawet udało się rozbawić uczestników warsztatów i samego prowadzącego. Była to próbka zajęć, w których mają możliwość uczestniczyć uczniowie naszego liceum a w szczególności klasy humanistycznej z elementami dziennikarstwa. Takie zajęcia warsztatowe odbywają się cyklicznie w Dobrej Uczelni w Warszawie, która to objęła patronatem naszą szkołę i klasy dziennikarskie w I LO.
W drugiej części uczniowie wszystkich klas drugich i pierwszej – humanistycznej z elementami dziennikarstwa  zostali podzieleni na dwie grupy,  a właściwie na dwie redakcje. Zadaniem każdej z nich było stworzenie wieczornego serwisu informacyjnego, zawarcia w nim informacji bieżących, prognozy pogody i wydarzeń ze świata sportu.  Spośród  siebie wybraliśmy wydawcę, który zatwierdzał tematy, jakie chcieliśmy przedstawić,  reporterów, którzy opisywali zdarzenia mające miejsce tuż za ich plecami, pogodynkę tudzież pogodyna ,  a także prezenterów serwisu.  Całość naszej pracy oparta była na informacjach, jakie znaleźliśmy w prasie. Te, które uważaliśmy za najważniejsze, przedstawiliśmy wydawcy. On decydował o ich „być , albo nie być”  w serwisie. Każdy z nas miał określone zadanie do zrealizowania, mogło to być napisanie tekstu, który odczytają prezenterzy na wizji, albo przygotowanie go dla samego siebie, jak było w przypadku reporterów. Pan Bodziuch i towarzysząca mu ekipa techniczna udzielali nam celnych porad, co do wybranych tematów i ich prezentacji, 10 minut przed rozpoczęciem dostaliśmy informację o czasie, jaki nam został do wejścia na wizję.

Po upływie tych kilku minut zaczęliśmy!  W pierwszej grupie nie obyło się bez problemów technicznych.  Prezenterzy mogli wówczas sprawdzić się w stresującej sytuacji, z której udało im się wybrnąć.  Przedstawiane przez nas informacje były zgodne z kolejnością, jaką ustalił wydawca.  Po serwisach obu grup dziennikarz wskazał błędy, jakich nie udało nam się uniknąć i warsztaty dobiegły końca. Była to kolejna ale  i nie ostatnia możliwość  sprawdzenia się w roli dziennikarza  . Zadowoleni , chętnie weźmiemy udział w kolejnym takim spotkaniu w Warszawie, w Dobrej Uczelni lub tu na miejscu w naszej szkole.
Magdalena Tkaczuk i Monika Geresz oraz p.Joanna Tarasiuk

.