Jak napisać dobry tekst?

Jak napisać dobry tekst?  

         

          W I Liceum Ogólnokształcącym od marca realizowany jest nowy projekt edukacyjny, opracowany przez Joannę Tarasiuk i Katarzynę Kobylińską-Chryć. Projekt dotyczy edukacji medialnej.

          W tym roku szkolnym zostały podjęte pilotażowe działania, które w pełni będą realizowane od września w klasie humanistycznej z elementami dziennikarstwa. Nauczyciele nawiązali także współpracę z Wyższą Szkołą Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie, która objęła honorowy patronat nad I LO w Łosicach.  W ramach realizacji projektu 8 czerwca zostały zorganizowane warsztaty dziennikarskie, które poprowadził redaktor Michał Karnowski, dziennikarz i publicysta, komentator wydarzeń politycznych w TVN24, TVP, TOK FM oraz TV Plus, były zastępca naczelnego „Dziennika”, aktualnie zajmuje się działem opinii w dzienniku „Polska The Times”. Jest też współautorem książek „Alfabet Rokity”, „O dwóch takich…Alfabet braci Kaczyńskich” oraz „Kulisy władzy”. W warsztatach uczestniczyła młodzież gimnazjalna, m.in. z Gimnazjum Nr 2 w Łosicach oraz uczniowie I LO. Tematyka zajęć była różnorodna. Swój wykład Karnowski rozpoczął przedstawieniem różnych gatunków dziennikarskich oraz omówieniem wad i zalet każdego z nich. Od doświadczonego dziennikarza mogliśmy usłyszeć, na czym w praktyce polega praca w tym zawodzie. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, jak zaplanować pracę w redakcji i jak redagować gazetkę szkolną. Redaktor opowiedział nam, jakie umiejętności trzeba opanować, by być dobrym dziennikarzem, na co trzeba zwracać uwagę i czego unikać. Podkreślał, że we wszystkim, co robimy najważniejsza jest pasja, gdyż to ona decyduje o tym, jak efektywna będzie nasza praca. Bardzo ważna jest również umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji i kontaktów z innymi ludźmi. Istotnym punktem warsztatów była nauka autoprezentacji. Nauczyliśmy się, jak w sposób ciekawy i nieszablonowy przedstawić swoją osobę. W części typowo warsztatowej Michał Karnowski odpowiedział na wszystkie pytania i wątpliwości. Nasze pytania przeważnie dotyczyły tego, jak wygląda praca dziennikarza, jakie są perspektywy po studiach dziennikarskich. Dowiedzieliśmy się również, jak należy się przygotować do przeprowadzenia wywiadu oraz jak napisać swój pierwszy artykuł.

Udział w warsztatach dziennikarskich to niewątpliwie bardzo ciekawe, nowe doświadczenie, możliwość poznania tego zawodu „od kuchni”, okazja do zdobycia wielu nowych umiejętności, oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań dziennikarskich. Teraz już wiemy, jak pisać, by zainteresować czytelnika, jakich błędów unikać. Mamy nadzieję, że dzięki cennym uwagom Michała Karnowskiego nasze teksty będą coraz lepsze i ciekawsze. 

 

Marta Wojtczuk