Weekendy z nauką w łosickim Liceum.

Dzień IV

 

30 marca odbyły się ostatnie spotkania z cyklu „Weekendy naukowe”. W tym dniu prowadzone były: historia przez panią Joannę Tarasiuk
i język polski przez panią Beatę Wąsalę. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach i przy tym często imponowali wiedzą humanistyczną. Uczestnicy warsztatów na historii podejmowali pracę ze źródłami historycznymi trudnymi do interpretacji np. plakatami.
Dowiedzieli się, jakie pułapki czyhają przy analizie źródeł. Rozwiązywali zadania typowe dla egzaminów gimnazjalnych.
Na zajęciach z języka polskiego uczestnicy zastanawiali się skąd się biorą wyrazy, jak je tworzymy, skąd zapożyczamy. Najciekawsze – zdaniem uczniów – były próby odnalezienia źródeł nazw własnych tj. Łosice, Olszanka i imion np. Julia.

Była to z pewnością świetna okazja powtórzenia wiadomości przed kwietniowymi sprawdzianami wiedzy na zakończenie nauki w szkole podstawowej i gimnazjum.

Życzymy powodzenia na egzaminach i do zobaczenia we wrześniu w naszym Liceum!

 

 

Dzień III

23 marca odbyły się kolejne spotkania z cyklu „Weekendy naukowe”. Tym razem na warsztat poszły język angielski prowadzony przez panią |Zofię Przesmycką i geografia prowadzona przez pana Krzysztofa Dziołaka.
Uczniowie bardzo licznie przybyli na te zajęcia.
Pani Przesmycka pokazała na czym polega przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalisty powtarzając słownictwo,
rozwijając umiejętność rozumienia ze słuchu z wykorzystaniem m.in. tablicy interaktywnej oraz możliwość uczenia się języka angielskiego poprzez quizy na platformie Kahoot. Uczniowie bawili się świetnie, na tyle, że zajęcia przeciągnęły się poza wyznaczony limit czasu.

Natomiast na zajęciach geografii uczestnicy skupiali się na zadaniach z zakresu skali mapy, oświetlenia Ziemi czy rachuby czasu. Podejmowali próbę rozwiązywania różnych zadań geograficznych, w których zastosowanie ma matematyka. Niektórzy uczniowie imponowali wiedzą.

Już wiemy, że na egzaminie będzie łatwiej.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

 

 

 

 

 

Dzień II

Biologiczno-chemiczny „Weekend naukowy” w Jedynce!

 

Po raz drugi w tym roku szkolnym, dnia 16 marca odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach projektu „Weekendy naukowe”.
Tym razem uczniowie mogli dowiedzieć się nowych rzeczy z dziedziny biologii prowadzonej przez panią Irenę Czmoch
i chemii prowadzonej przez panią Monikę Piechowicz-Purę. Uczestnicy samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe, oglądali
ziarna skrobi w bulwie ziemniaka, w nasionach fasoli, jak również plastydy barwne w korzeniu marchwi, w liściach różnych roślin – chloroplasty
i aparaty szparkowe. Wykrywali tłuszcze w nasionach lnu i słonecznika. Zapoznali się z reakcjami manganu i chromu w różnych środowiskach.

Brzmi naukowo? W końcu to „Weekend naukowy”. Na takich właśnie zajęciach można przekonać się, jak bliska jest nam ta naukowa rzeczywistość. Wszyscy uczestnicy po raz kolejny opuszczali gmach I LO bardzo zadowoleni!

W najbliższą sobotę: geografia i język angielski.

Zapraszamy gorąco wszystkich na
te niezwykle ciekawe i prowadzone z humorem zajęcia.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień I

9 marca odbyły się w naszej szkole pierwsze zajęcia z cyklu „Naukowe weekendy”. Na pierwszy ogień poszły przedmioty ścisłe – matematyka
i informatyka. Przyciągnęły grupę zainteresowanych uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych Powiatu Łosickiego.
W bardzo interesujący sposób zajęcia prowadzili nauczyciele I LO w Łosicach:
matematykę Pani Małgorzata Węgrzyniak oraz informatykę pan Jarosław Mitek.
„To bardzo ciekawe doświadczenie dla ucznia ze szkoły podstawowej, mieć możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w Liceum” – podsumowuje jeden z uczestników lekcji otwartej z informatyki.

„ Wiedza zdobyta podczas dzisiejszych zajęć będzie mi na pewno pomocna w zbliżającym się egzaminie gimnazjalnym” – komentuje inna uczestniczka lekcji otwartej z matematyki.

I Liceum Ogólnokształcące serdecznie zaprasza wszystkich chętnych uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum na zajęcia weekendowe, które przydadzą się przed kwietniowymi egzaminami, a także pomogą w poznaniu klimatu panującego w naszym I LO.

Już za tydzień – biologia i chemia. Zapraszamy!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.