Peace Project

Peace Project
„PEACE Cross-cultural Understanding”
ZBIORm

Projekt Peace prowadzony jest przez międzynarodową organizację studencką AIESEC, którego głównym zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz międzykulturowego zrozumienia, zwalczania stereotypów i nietolerancji. Projekt wspierany jest przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), Amnesty International oraz Rotary International. W Polsce Komitet Lokalny organizacji znajduje się przy Warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.
Wolontariusze biorący udział w projekcie przez pierwszy tydzień swojego pobytu w Polsce zapoznaj± się z naszym krajem i ze swoimi kolegami, wolontariuszami z innych państw, bior±cych udział w projekcie. W tym czasie uczestnicz± również w zajęciach z pedagogiki i komunikacji interpersonalnej.
AIESEC realizuje zadania projektu poprzez organizację spotkań studentów z różnych krajów z uczniami szkół średnich na terenie całego kraju. Szkoły ubiegaj±ce się o organizacje cyklu takich spotkań zobowiązane są do złożenia odpowiedniego zgłoszenia pod koniec roku w polskiej siedzibie AIESEC. Podsumowaniem projektu AIESEC jest przygotowanie uczniów poszczególnych szkół, w których byli wolontariusze do symulacji obrad ONZ z udziałem uczniów szkół uczestniczących w projekcie, który reprezentują poszczególne kraje wolontariuszy.
Nasze Liceum, w tym projekcie uczestniczy drugi raz, ale takie spotkania były organizowane są już wcześniej (od 2002 r.), jako niezwiązany z tegorocznym projekt PEACE cykl spotkań. Od tego czasu nasze LO gościło już przedstawicieli wielu krajów, między innymi Indii, Irlandii, Kanady, USA, Chin.

 

AIESEC 2010
W tym roku przez pięć dni, od 8 do 12 marca, zajęcia w języku angielskim prowadzone były przez wolontariuszy, studentów z Puerto Rico – Nataly Gandia, Nowej Zelandii – Rachel Lie i Iranu – Danyar Kazempour. Nataly prowadziła zajęcia również z podstaw hiszpańskiego, używanego w jej kraju, a Dany pokazał zasady kaligrafii. Pierwsze zajęcia odbywaj± się jako spotkanie zapoznawcze, podczas którego wolontariusze prezentuj± swoje kraje. Prezentuj± uczniom kulturę, sztukę, tradycję i zwyczaje swoich państw. Zajęcia nie kończyły się w szkole ale również po południu prowadzone były warsztaty językowe, na których rozmawiano po angielsku, a Nataly uczyła podstaw hiszpańskiego. Uczniowie zaś uczyli naszych gości polskiego co często było powodem wielu zabawnych sytuacji. Zorganizowane w szkole zostały również zajęcia z salsy. Podczas popołudniowych warsztatów młodzież mogła się zapoznać dokładniej z historią i kulturą.
Nasi goście zwiedzili również okolice, zapoznając się z historią naszego regionu i tradycją. Odwiedzili Dwór w Korczewie, Toporowie, Puczycach. Zwiedzali zabytkow± szkołę w Ruskowie oraz kościół na cmentarzu i „nowy” kościół.

NATALYm

Nataly Gandia jest studentką psychologii na Uniwersytecie Puerto Rico. Stolic± państwa jest San Juan. Perto Rico, będąc dawną kolonią Hiszpańską, jest mieszaniną wielu kultur: hiszpańskiej, Indian – pierwszych mieszkańców wyspy i potomków niewolników z Afryki. Jest to kraj kolorowy i pełen różnorodności. Nataly zaprezentowała uczniom flagę swojego kraju, która często mylona jest z flagą Kuby, która ma taki sam układ jak sąsiednia wyspa, ale różne kolory. Puerto Rico to wyspa, której całą powierzchnię pokrywa tropikalny las deszczowy, zamieszkiwany między innymi przez maleńk± żabkę Cooky, której nazwa pochodzi od dźwięku jaki wydaje oraz jednobarwną, zielona papugę. Wyspa słynna jest również z produkcji rumu oraz przepięknych plaż. Na wyspie popularnym owocem jest Planaos, który wyglądem przypomina zielonego banana ale do jedzenia nadaje się jedynie po upieczeniu. Narodowym tańcem jest Bomba y Plena, wykonywany w tradycyjnych strojach.

RACHELm

Rachel, studiuje marketing i zarz±dzanie na Uniwersytecie w Auckland. Nowa Zelandia, nazywana przez Maorysów (rdzennych mieszkańców wyspy), Ziemi± Długich Białych Chmur, jest państwem wyspiarskim, jednym z najpóźniej odkrytych wysp na świecie. Nowa Zelandia to właściwie dwie wyspy – północna i południowa, których stolic± jest Wellington. Malownicza sceneria wyspy była sceneri± wielu hollywoodzkich produkcji filmowych, między innymi „Władcy Pierścieni” i „Ostatniego Samuraja”. Rachel przedstawiła tradycje rdzennych mieszkańców wyspy, zwanych Maori, którzy tatuują sobie twarz wzorem niepowtarzalnym, będ±cym często histori± rodziny. Kobiety tatuuj± sobie jedynie brodę, jednak Rachel przyznaje, że nigdy nie widziała osoby z takim tatuażem. Co najciekawsze na jednego mieszkańca wysp przypada około 7 owiec.
Nowa Zelandia jest ojczyzną wielu sportów ekstremalnych między innymi skoku na bandżo oraz skoku do jaskini wypełnionej wod±, w której panuj± zupełne ciemności. W Auckland znajduje się Wieża, zwana Sky Tower, z której również organizowane są skoki. Narodowym sportem Nowej Zelandii, nie jest jednak żaden sport ekstremalny, ale rugby. Ulubione potrawy mieszkańców wysp są potrawami bardzo zróżnicowane, jest to bowiem połączenie potraw z różnych stron świata, jednakże przeważają potrawy kuchni angielskiej. Rachel przedstawiła również ulubiony deser wyspiarzy zwany Pavlova. Pavlova jest to rodzaj torcika z bezy udekorowanego owocami, który po upieczeniu pozostaje w środku miękki.

DANIEm

Danyar pochodzi z Iranu, czyli جمهوری اسلامی ایران – Islamska Republika Iranu, skończył administrację biznesow±. Iran do 1935 r. nazywany Persj±. 60% powierzchni stanowią pustynie, ale na jego terytorium zajmuje również lasy podobne do naszych oraz góry, gdzie na nartach można jeździć cały rok. W 1935 roku Persja zmieniła nazwę ponieważ, jak wyjaśnił Danar, mieszkańcy kraju nazywają swoje państwo krajem Ariów, stąd w wymowie nazwa Iran. Największym bogactwem Iranu jest ropa naftowa. Pod względem wydobycia Iran zajmuje 4 miejsce. Benzyna i ropa kosztują tam więc kilkanaście groszy a gaz jest za darmo.
Jeżeli w Polsce mówimy że coś jest stare, jakaś budowla, ponieważ ma 700 lat to w Iranie jest to budowla zupełnie nowa. Iran, do 1979 był królestwem, dlatego też wiele zabytków to pomniki władców, ich grobowce i pałace. Językiem obowi±zuj±cym jest perski. W Iranie Polska zwana jest Lechistanem, czyli krajem Lachów. Wszystkie kraj, które w swojej nazwie zawieraj± końcówkę „– stan” ( czyli kraj, ziemia) nadane zostały w dawnych czasach przez Persów.
21 marca w Iranie obchodzony jest Nowy Rok, narodowym sportem są zapasy a pierwowzór gitary nie pochodzi z Hiszpanii jak można się domyślać ale właśnie z Iranu. Z Iranu pochodzi Pierre Omidyar, mieszkaj±cy obecnie w USA, który jest założycielem eBay największego serwisu aukcyjnego na świecie. W 2003 r. Pokojową Nagrodę Nobla zdobyła Szirin Ebadi, działająca na rzecz demokracji i przestrzegania praw człowieka. I oczywiście Arash Labaf, piosenkarz i producent muzyczny również pochodzi z Iranu i często koncertuje w Polsce.